Prav posebna čistilna akcija v Planini - Notranjski muzej

Prav posebna čistilna akcija v Planini

Planina, 11. 9. 2018

Prav posebna čistilna akcija v Planini

Na podstrešju zvonika cerkve sv. Marjete v Planini se nahaja druga največja porodna kolonija navadnih netopirjev v Sloveniji. Dostop do kotišča je bil leta 2004 trajno zabit, zaradi česar se je na podstrehi nabrala ogromna količina netopirjevih iztrebkov - gvana. V okviru projekta KRAS.RE.VITA, ki ga sofinancirata Evropska Unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija, smo zato predvideli odstranitev gvana, s čimer bi izboljšali stanje kotišča v zvoniku.

Akcijo odstranjevanja gvana smo tako izvedli včeraj, dne 10. 09. 2018, v obdobju Mednarodne noči netopirjev, ki letos poteka med 25. avgustom in 30. septembrom.  Pri čiščenju so poleg Notranjskega muzeja Postojna sodelovali še Center za kartografijo favne in flore ter lokalni sodelavci, ki jih je koordiniral g. Stojan Matičič. Gvano smo uspeli odstraniti v celoti, vsi pa smo bili začudeni nad njegovo količino. Odstranili smo ga namreč okoli 1 tone.

Blaž Blažič, koordinator projekta KRAS.RE.VITA

Naložbo sofinancirata Evropska unija iz Evropskega sklada za regionalni razvoj in Republika Slovenija.